Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

Dary Anioła

07:48 Czarownica Bajeczna 7 Comments Category :

Autor: Cassandra Clare
Oryginalny tytuł: Mortal Instruments
Wydawnictwo: MAG
Kategoria: fantasy, młodzieżowe
Tom I: Miasto kości
Oryginalny tytuł: City of bones
Ilość stron: 512
"Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela.Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą zmarli Łowcy. Cisi Bracia prowadzą archiwa wszystkich Łowców Cieni, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich.Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak aż do Powstania, wojny domowej, pod przywództwem zbuntowanego Łowcy, Valentine’a, który niemal na zawsze zniszczył tajemny świat Łowców. I mimo że od śmierci Valentine’a minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły. Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął…"

Moja ocena: 7,5/10  Tom II: Miasto popiołów
Oryginalny tytuł: City of Ashes
Ilość stron:  528
"Clary Fray chciałaby, żeby jej życie znowu stało się normalne. Ale czy cokolwiek może takie być, skoro dziewczyna jest Nocnym Łowcą, zabijającym demony, jej matka została magicznie wprowadzona w stan śpiączki, a ona sama nagle zaczyna widzieć mieszkańców Podziemnego Świata – wilkołaki, wampiry, wróżki…"

Moja ocena: 8/10


Tom III: Miasto szkła
Oryginalny tytuł: City of Glases 
Ilość stron:  436

"Pośród chaosu wojny Nocni Łowcy muszą zdecydować się na walkę u boku wampirów, wilkołaków i innych Podziemnych… albo przeciwko nim. Tymczasem Jace i Clary też muszą podjąć ważne decyzje. Czy mogą pozwolić sobie na zakazaną miłość?"

Moja ocena: 8,5/10


 Tom IV: Miasto upadłych aniołów

Oryginalny tytuł: City of Fallen Angels 
Ilość stron:  428
"Wojna się skończyła i szesnastoletnia Clary Fray wraca do Nowego Jorku, podekscytowana możliwościami, które się przed nią otwierają. Zaczyna szkolenie Nocnego Łowcy, żeby nauczyć się wykorzystywać swój wyjątkowy dar. Podziemni i Nocni Łowcy w końcu zawarli pokój i, co najważniejsze, Clary może w końcu nazywać Jace’a swoim chłopakiem. Jednakże wszystko ma swoją cenę. Ktoś zabija Nocnych Łowców i prowokuje w ten sposób napięcia między Podziemnymi i Nocnymi Łowcami, mogące doprowadzić do kolejnej krwawej wojny. Najlepszy przyjaciel Clary, Simon, nie może jej pomóc. Jego matka właśnie dowiedziała się, że syn jest wampirem, więc Simon musiał opuścić dom rodzinny. Okazuje się jednak, że wszyscy chcą mieć go po swojej stronie... ze względu na moc klątwy, która niszczy jego życie. I gotowi są zrobić wszystko, żeby dostać to, czego chcą. W dodatku, Simon umawia się równocześnie z dwiema pięknymi, niebezpiecznymi dziewczynami, i żadna nie wie o tej drugiej. Kiedy Jace zaczyna się odsuwać od Clary, niczego nie wyjaśniając, jest ona zmuszona dotrzeć do serca tajemnicy, która okaże się jej najgorszym koszmarem. Clary zapoczątkowuje ciąg strasznych wydarzeń, mogących pozbawić ją wszystkiego, co kocha. Nawet Jace’a. Miłość. Krew. Zdrada. Zemsta."

Moja ocena: 7/10


 Tom V: Miasto zagubionych dusz

Oryginalny tytuł:  City od Lost Souls
Ilość stron:  556
"Jace stał się sługą zła, związanym na wieczność z Sebastianem. Tylko mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że można go ratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Ceną przegranej jest nie tylko jej własne życie, ale również dusza Jace’a. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko, ale czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony? Jaka cena jest zbyt wysoka, nawet za miłość?"

Moja ocena: 9/10


 Tom VI: Miasto niebiańskiego ognia
Oryginalny tytuł:  City of  Heavenly Fire
Ilość stron:  702
"Ciemność ogarnęła świat Nocnych Łowców. Chaos i destrukcja obezwładniają Nefilim, ale Clary, Jace, Simon i ich przyjaciele łączą siły, żeby walczyć z największym złem, z jakim kiedykolwiek się zetknęli. Brat Clary, Sebastian Morgenstern, systematycznie usiłuje zniszczyć Nocnych Łowców. Posługując się Piekielnym Kielichem, zmienia ich w istoty z koszmaru, rozdziela rodziny i kochanków, powiększa szeregi swojej armii Mrocznych. Nic na świecie nie jest w stanie go pokonać… ale jeśli Clary i jej drużyna wyprawią się do królestwa demonów, mogą mieć szansę…
Ludzie stracą życie, miłość zostanie poświęcona, cały świat się zmieni. Kto przeżyje w szóstej i ostatniej, wybuchowej części „Darów Anioła"?"
Moja ocena: 8,5/10Nie miałam zielonego pojęcia jak mam się zabrać do tej akurat recenzji. Spędziłam tylko i wyłącznie gapiąc się w monitor jakieś 30 minut. Kiedy czytałam tę serię w moim życiu sporo się działo i choć nie jestem w ogóle sentymentalna to jednak w tym przypadku miałam olbrzymi problem. No, ale do rzeczy, w końcu nie weszliście tu, by czytać o mnie tylko o jedynej i niepowtarzalnej serii Cassandry Clare - Darach Anioła. 
Te książki zapoczątkowały moją wielką przygodę z czytelnictwem. Przed tym owszem sporo czytałam, ale to raczej było sporadyczne. Na jednym z nocowań z moją przyjaciółką dowiedziałam się o Mieście kości. Pamiętam jak się wtedy tym jarała. Oczywiście chodziło o film. Więc pewnego wieczoru obejrzałam go. Tak wiem większości osób ekranizacja w ogóle się nie podobała, ale mnie ona wprost oczarowała. Tak bardzo pragnęłam dowiedzieć się co dalej, że błagałam rodziców dzień i noc, by kupili mi cały komplet. W końcu ulegli i zamówili, a ja nie wiedziałam co robić ze szczęścia. I tak to wszystko się zaczęło - moja przygoda z Nocnymi Łowcami i światem książek.
Choć minęło sporo czasu do tej pory często zdarza mi się rozmyślać o tej historii. Możecie sobie wyobrazić, jak wielki uśmiech zagościł na mojej twarzy, gdy dowiedziałam się ile Cassandra planuje książek po DA?! Wygląda na to, że Nocni Łowcy nigdy nie opuszczą całkiem mojego życia i bardzo się z tego cieszę. Wiem, że jak będę miała kiedyś czas wrócę do tej serii i przeczytam ją jeszcze wiele razy. 
Książka według mnie nie jest dla takiej "początkującej" młodzieży, ale tak troszkę starszej. Jednak wiem, że sięgają po nią i 11-letnie, 12-letnie osoby, więc to chyba nie mnie się w tym wypowiadać.
Bohaterzy są genialni, każdy ma ten swój własny charakterek, dzięki, któremu związujemy się dosłownie ze wszystkimi. Jak już wejdziesz w ten świat to nie wychodzisz z niego nigdy. Jedynym minusem są strasznie liche okładki. Na Mieście niebiańskiego ognia mam co najmniej 3 zgięcia, które zauważyłam dopiero po zamknięciu książki. Nie mam pojęcia jak to się stało bo kto jak kto, ale ja z moimi papierowymi przyjaciółmi obchodzę się jak z jajkiem.
Jeśli jeszcze tej serii nie czytaliście to radzę zrobić to jak najszybciej, bo naprawdę warto, a fabuła jest tak bardzo dynamiczna, ale i przyjemna, że grzechem jest się na nią nie skusić. Tak mi przykro, że nie mogę Wam nic więcej powiedzieć, bo wyszedł by jeden, wielgachny spoiler, a wiem, że żaden z Was tego nie chce. 


10 NAJWAŻNIEJSZYCH SKŁADNIKÓW ELIKSIRÓW:

ULUBIONA POSTAĆ

Sebastian. Zdziwko co? :D no przepraszam, ale jego i Jace'a kocham ponad życie.

NAJMNIEJ LUBIANA POSTAĆ 

Simon. Nienawidzę tego chłopaka, przepraszam, ale podpadł mi już w pierwszej części i najchętniej bym go wywaliła z całej serii.

TWOJA PRZYNALEŻNOŚĆ

Nocny Łowca. Tu chyba nikogo nie zdziwiłam, ale wahałam się też między Jasnym Dworem.

ULUBIONA PARA

Jace i Clary. O Boże, jak ja ich kocham, czytając ich wątek myślałam tylko i wyłącznie o tym, że ja kiedyś tam też chcę takiego Jace'a. 


ULUBIONA PRZYJAŹŃ

Jace i Alec. Oni są parabatai i jeden za drugiego oddałby życie, warto mieć takiego przyjaciela serio. 


WYMARZONA AKTORKA GRAJĄCA CLARY

Katherine McNamara. Ok, przyznaję ona jest idealna, ale ja czytając o Clary widzę tylko i wyłącznie Lily Collins, ale jednak Kath wygrywa.


WYMARZONY AKTOR GRAJĄCY JACE'A

 Jamie Campbel Bower. Dla mnie on jest idealny, bo ten serialowy... No nie jest zły, ale na zdjęciu z Kath z planu wygląda okropnie i w ogóle do niej nie pasuje.


NAJLEPSZA ŚMIERĆ

Obie śmierci Sebastian. Przy tej drugiej płakałam jak głupia.


ULUBIONA SCENA WALKI

Podczas przemiany Nocnych Łowców. Nic dodać nic ująć.


SCENA, KTÓRA WYWOŁAŁA U CIEBIE PŁACZ

II śmierć Sebastiana. Kto czytał ten wie o co mi chodzi.


ULUBIONY CZARNY CHARAKTER

Sebastian. No przepraszam :D


ULUBIONY MOMENT

Walka Clary i Sebastiana w Mieście zagubionych dusz. Ogólnie cały ten tom był tak genialny, że myślałam, że wyjdę z siebie.


SCENA, KTÓRA CIĘ ZASKOCZYŁA

Cała końcówka Miasta upadłych aniołów. To był po prostu kompletny rozpiernicz.

CO BYŚ ZMIENIŁA W TEJ SERII?

Nic. Gdybym cokolwiek zmieniła byłaby to zupełnie inna książka, a taka jest w 100%-ach idealna.

Ogólna ocena: 8/10

No i tak dobiegam końca wpisu. Jak się podobał? Wiem, że sporo osób chciało go jak najszybciej zobaczyć więc oto jest. Mam nadzieję, że się podoba. Wchodzisz? Zostaw komentarz :) 

RELATED POSTS

7 komentarze

 1. Hm, nie czytałam, ale po przeczytaniu Twojej recenzji chyba to zrobię ^^ Świetny blog, obserwuję.

  Zapraszam ----> kolorowa-szachownica.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj jak najszybciej i dziękuję :)

   Usuń
 2. Dary Anioła Miasto Kości... uwielbiam !

  Pozdrawiam
  http://takpoprostuzyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. WHAT? Ja myślałam, że są trzy części! Muszę się wybrać do biblioteki, po następne. A co do twojej oceny Simona, to uważam, że nie jest on najgorszy z całej serii. -_-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Simon... ja i Simon mamy specyficzne relacje, ale jakoś zawsze jak się pojawiał w książce zaczynał mnie irytować :/ ja tylko wyraziłam swoją opinię :)

   Usuń
 4. Bardzo fajna recenzja, ale w sumie bardziej urzekło mnie to, że piszesz o Darach! uwielbiam tą książkę mam całą serię, a najgorsze było czekanie na 3,4,5,6 bo dowiedziałem się o serii jak nie była modna. Film jest jak dla mnie parodią nienawidzę, oglądałem godzinę i uważam, że tylko zmarnowałem czas. Obserwuję i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja dowiedziałam się o filmie i może nie był jakiś kapitalny, ale mnie na pewno zachęcił.

   Usuń