Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

#04 Co Ty Wiesz O Książkach - czyli - Czytasz Zmierzch?!

04:14 Czarownica Bajeczna 1 Comments Category :

Osoby, które śledzą moją aktywność na blogu pewnie się domyśliły, że niedługo zrobię Co Ty Wiesz O Książkach, właśnie o tym, jak to przypinamy łatki osobą, które czytają coś innego niż my sami. Podobne zagadnienie poruszyłam, chyba w 2 poście z tej serii, ale teraz chcę się odwołać tylko do czytania.

CZEMU?

Ludzie, gdy słyszą, że ktoś czyta Zmierzch, mangę, książki o zombi itp. od razu zaczynają uważać kogoś takiego za niemal gorszego. Ale stop, czy czytanie to nie jest prywatna kwestia każdego z nas? Bo popatrzcie, jedni czytają tylko dla przyjemności, drudzy, by czegoś się nauczyć, a jeszcze inni tylko po to, by znaleźć odskocznie od problemów i życia codziennego. Każdy ma inny powód do czytania i żaden nie jest zły, ale patrząc na nie szukamy jednocześnie książek, które mogłyby się z nimi zgadzać.

JAKI W TYM SENS?

Jaki jest sens w ocenianiu ludzi po tym co czytają? To tak jakby oceniać ich po tym jaki lubią kolor. Czasem w tej naszej pasji czytelniczej zapominamy, że to tak naprawdę tylko nasze hobby, a nie coś co kształtuje nasz charakter.

O CZYM ŚWIADCZĄ NASZE POGLĄDY?

Poglądy w kwestii czytania o niczym nie świadczą. Ale poglądy na temat innych czytelników innej literatury niż nasza już tak. Kiedy oceniasz kogoś takiego dajesz do zrozumienia, że te Twoje książki tak naprawdę niczego pożytecznego Cię nie nauczyły, tylko bluźnienia na innych. Nie okazujesz w ten sposób, ani swojej inteligencji, ani dojrzałości, nie łódź się.

PODSUMOWUJĄC 

Moi znajomi czytają różne książki, czasami takie po które ja w życiu bym nie sięgnęła, ale jakoś specjalnie nie zajmuje się tym. To prawda, książki, które czytamy kształtują naszą osobę, światopogląd i mają moc zmieniania człowieka, z tym, że na każdego wpływają inaczej i wcale nie jest powiedziane, że taki zmierzchocholik będzie sobą przedstawiać postać Belli Swan, wręcz przeciwnie, może będzie bardzo miłą, przyjazną i zaradna osobą.


"Przez książki czułem, że nie jestem zupełnie samotny. Mogły być ze mną szczere, ja z nimi też."
 "Nie jest wbrew prawu być idiotą"
 „Kimkolwiek jesteś, mężczyzną czy kobietą, osobą silną czy słabą, zdrową czy chorą... Wszystkie te rzeczy liczą się mniej niż to, co masz w sercu. Jeśli masz duszę wojownika, jesteś wojownikiem. Te inne rzeczy to szkło, które otacza lampę, a ty jesteś światłem w środku. Właśnie w to wierzę.”
 „Zawsze trzeba być ostrożnym z książkami i z tym, co w nich jest, bo słowa mają moc zmieniania ludzi.”


Cytaty pochodzą od Cassandra'y Clare'y. Zapraszam do komentowania i obserwowania. Pozdrawiam!

RELATED POSTS

1 komentarze

  1. Świetnie to ujęłaś :) ja sądzę jeszcze, że powinniśmy sięgać po wszystkie książki. I te, które robią nam papkę z mózgu, i te, które poszerzają nasze horyzonty, bo czytanie powinno nas rozwijać.

    Tak przy okazji, zapraszam do mnie
    http://ksiazkowo-filmowo.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń