Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

W śnieżną noc

02:46 Karolina Krawiec 6 Comments Category :

Autorzy:  Lauren Myracle, Maureen Johnson, John Green
Oryginalny tytuł: Let it snow
Wydawnictwo: Bukowy las
Ilość stron: 336
Kategoria: literatura młodzieżowaKidy zobaczyłam tę książkę pomyślałam, że muszę ją mieć. Okładka jest bajeczna, jak wyrwana z świata fantastyki. Szczerze nigdy nie przepadałam za książkami John'a Green'a, ale do tej coś wyjątkowo mnie ciągnęło. I miała to czego mi było potrzeba czyli, świąteczny nastrój.
Język John'a Green'a, autora np. 'Papierowych miast', 'Szukając Alaski', 'Gwiazd naszych wina', był prosty i może właśnie to do mnie nie przemawiało w tych książkach. Sięgając po pozycję między innymi spod jego pióra byłam lekko zniechęcona. Jednak ta powieść sprawiła, że kompletnie zmieniłam zdanie o jego twórczości. O pozostałych autorach nigdy nie słyszałam, ale te 'próbki' wzbudziły we mnie rownież pozytywne emocje.
Całe dzieło składa się tak naprawdę z trzech opowiadań ('Podróż wigilijna', 'Bożonarodzeniowy Cud Pomponowy' i 'Święta potronka świnek'). Historie bohaterów każdego łączą się pod koniec i mamy upragniony happy end. Język jest prosty, nieskomplikowany, są momenty kiedy śmiejesz się do łez, ale są też chwile, kiedy się wzruszasz.

'Podróż wigilijna'- Maureen Johnson, opowiada o dziewczynie, która utyka w zaspie, jadąc pociągiem do swoich dziadków na Florydę w wyjątkowo śnieżną Wigilię. Następnie spotyka chłopaka... i może na tym zakończę, by nie spoilerować tym, którzy jeszcze tego nie czytali :). 


'Bożonarodzeniowy Cud Pomponowy'- John Green, jest o trójce przyjaciół spędzających razem Wigilię, gdyż rodzice jednego z nich zostali zasypani w hotelu. Oczywiście dla nich to nie problem szczególnie, jeśli oznacza noc z  cheerleaderkami ;). 

'Święta patronka świnek'- Lauren Myracle, tu poznajemy nastolatkę z depresją i poczuciem winy, rzecz jasna chodzi o chłopaka, którego bardzo kocha, ale obawia się, że wszystko popsuła na jednej z imprez... W melancholijnym szale robi zwariowaną rzecz, która wszystkich szokuje. Na koniec tego opowiadania wszystko się wyjaśnia i łączy w całość :).

Książka sama w sobie choć jest pisana dość infantylnym językiem, potrafi rozśmieszyć zachowaniem bohaterów, czasem wzruszają nas ich smutki. Akcja raczej przewidywalna i prosta co jakoś szczególnie mnie nie ciążyło. Narracja we wszystkich opowiadaniach jest pierwszoosobowa w czasie przeszłym co u mnie szczególnie plusuje. Czcionka duża, czytelna, a marginesy są umiarkowanej wielkości. Całość kierowana do osób wydaje mi się tak 12+, ale młodszemu czytelnikowi też nie zniszczy psychiki :D

 Najbardziej podobała mi się 'Podróż wigilijna' autorstwa Maureen Johnson, ponieważ według mnie uosabiałam się najbardziej właśnie z jego główną bohaterką. Jednak każde z opowiadań wzbudza w nas przeróżne emocje i odczucia. Idealnie pasuje na zimowy (niekoniecznie wigilijny) wieczór. Łatwo się czyta, odrywa nas na moment od problemów, więc myślę, że każdy kto jeszcze nie sięgnął  po tę pozycję powinien to jak najszybciej nadrobić :)

Moja ocena: 7,5/10

Zapraszam do komentowania i obserwowania, będę bardzo wdzięczna, a każdy komentarz lub obs. sprawia, że mam wielkiego banana na gębie :D. Wszelkie uwagi i krytyka jak najbardziej na miejscu, bo to moja pierwsza prawdziwa recenzja i z chęcią posłucham co mogłabym zmienić lub poprawić ;) Niebawem możecie się spodziewać kolejnej recenzji :) 

RELATED POSTS

6 komentarze

 1. Bardzo fajna recenzja! :)
  http://ksiazki-ms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytałam jak na razie tylko jedną książkę J. Green'a - ''Gwiazd naszych wina'' i powiem, że jakoś specjalnie do mnie nie przemówiła. A jeśli chodzi o książkę ''W śnieżną noc'' to długo zastanawiałam się nad kupnem jej, jednak poprzednia lektura właśnie mnie trochę zniechęciła do autora. Ale z tego co tu piszesz to wydaje się być na prawdę fajna. Wielkim plusem też jest, że zapisana została w narracji pierwszoosobowej, niezbyt przepadam za tymi, które są w trzecioosobowej - trudniej mi jest się wczuć w główną postać. ;)

  Pozdrawiam, http://mojswiat9893.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Może obserwacja za obserwację? Daj znać u mnie:
  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się :D Przeczytałam już dwa opowiadania z "W śnieżną noc" i się od razu w nich zakochałam :3
  Zapraszam też do mnie ;)
  http://ramora-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń